|

Loading...
Препоручујемо

   
 

      
Страницу одржава

|

23.03.2018.
76-ГОДИШЊИЦА СТРАДАЊА НА ДРИНИ

Јуче је, 22. марта 2018. године, на дан успомене Светих Севастијских мученика - младенаца одржан парастос за више од 6000 Дринских мученика. Њихово мученичко страдање десило се фебруара мјесеца 1942. године. Мученици - српски старци и старице, жене и дјеца и српска нејач које су хрватско-муслиманске усташе под командом Јуре Францетића злочиначки прогонили из Сарајевско-Романијских општина: Сарајева, Пала, Сокоца, Олова, Хан Пијеска , Рогатице и Вишеграда и шире околине, а они покушали да побјегну у Србију. На жалост, италијански фашисти који су контролисали ћуприју на Дрини у Вишеграду спријечили су их у њиховој намјери да се спасу. Директно су их вратили у ''загрљај'' францетићевих црнокошуљаша и кољача који су их сустигли и немилосрдно масакрирали у селу Милошевићи и на старом броду на Дрини. Многи, а прије свега мајке са дјецом и младе дјевојке да би спасиле своју дјевојачку и мајчинску част од усташких гнусоба бацили су се у таласе хладне Дрине.
Злочин на Дрини је један од најгнуснијих усташких злочина геноцида над Српским народом.
И поред чињенице да су масакр и сву агонију са друге стране Дрине посматрали њемачки нацисти и припадници недићевско-љотићевских формација ЗЛОЧИН на старом броду на Дрини плански је и потпуно ''стављен под тепих заборава''. О злочину на Дрини није се смјело говорити. Зашто? На жалост због лажног братства и јединства југословенских комуниста и хрватско-муслиманских усташа који су се током 1944. и 1945. године по наговору енглеске обавјештајне службе и хрватских министара - чланова Краљевске владе у Лондону пребацивали у партизанске редове. Многобројби усташки злочинци носили су послије Другог свјетског рата официрске униформе ЈНА и судили истинским југословенским патриотима који су се од самог напада на Краљевину Југославију борили прса у прса са њемачким нацистима и хрватско-муслиманским усташама.
Али, истина је проговорила из Дрине и њене околине. Благословио је Бог слуге своје љубављу и пажњом њихових потомака и цијелог Српског народа. Управо јучерашња комеморација и парастос потврдили су чињеницу да Српски народ опрашта злочинцима њихове злочине, али не заборавља своје мученике.
Парастос је служио Високопреосвећени митрополит Дабро-босански г. Хризостом са свештенством.

У бесједи Високопреосвећени Митрополит је истакао:
''........ Браћо и сестре, злочин на старом броду на Дрини није једини злочин извршен у 20. вијеку над Српским народом Сарајевско-Романијске регије и Српског Подриња. Још 1915/16. године Аустро-угарска војска похапсила је Србе од Сарајева до Дрине и стрпала их у први концентрациони логор у Добоју. Многи су мученички завршили у том логору, а онда се десио овај други злочин којег се сјећамо. Трећи злочин геноцида над Српским народом Подриња извршила је фамозна SS ханџар-дивизија 1943-1945. Четврти злочин као наставак претходних десио се у последњем одбрамбено-отаџбинском рату 1992-1995. године. Данас се сјећамо мученика и страдалника из 1942. године и молимо се Богу за њих иако знамо и вјерујемо да се они као свети мученици моле Богу за нас''............
Прилог ТВ ХРАМ
Бесједа Митрополита Хризостома
Љетописац РаНиКо
|

АРХИВА ВИЈЕСТИ
Издвајамо

ЊЕГОВО ВИСОКОПРЕОСВЕШТЕНСТВО
МИТРОПОЛИТ ДАБРОБОСАНСКИ
ГОСПОДИН ХРИЗОСТОМ

САБОРНИ ХРАМ РОЂЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ У САРАЈЕВУ

Фото галерија Митрополије

Дабар - Издавачка кућа Митрополије

Нови број часописа "ДАБАР"
АРХИВА ЧАСОПИСА "ДАБАР"

|
|